Solfasol Ankaralı’nın baharıdır…

Posted: July 9, 2012 in Uncategorized

Gazete Solfasol‘un Mayıs’12 özel sayısı için yazdığım yazı:

Ankara, eş zamanlı bir baş dönmesi yaratır insanda; sen balkonunda çayını yudumlarken başka bir evin terasında beş on kişi bir araya toplanmış çıkacak bir gazetenin telaşındadır.
Bir son bahar telefonumun çalmasıyla Solfasol’e uyandım ben. Aslında hep aklım(ız)da olan bir şeyin ciddi anlamda matbaaya girmesiydi söz konusu olan. Telefondaki ses yabancıydı, internetten Ankara ile ilgili yazdığım yazıdan bulmuşlardı beni önce, sonra da Tanıl Bora’dan ulaşmışlardı bana. Hatırlıyorum da hayatımda en çok heyecanlandığım anlardandı. Mülkiyeliler’de buluştuk, yabancı olan ses birden tanıdık oldu, sonra yanındaki zaten tanıdıktı, sonra yanındaki…. Derken bahar geldi, bizim için önemli bir günde nihayet 1 Mayıs günü gazete elimizdeydi, güzel keçimizle. O zaman anlamıştım, bu keçi bize uğurlu gelecek.
Peki Solfasol nedir? Eş zamanlı baş dönmemizin ilacı. Ankara’nın bütün anlatılara giren griliğine inat bir renktir bizim için. Bu şehrin baş dönmesini bilen bilir, kendini sokaklara atarsın ve büyük olan şehri yürüyerek küçültürsün. Bu yürüyüşlerin en güzel betimlemesini Barış Bıçakçı “Bizim Büyük Çaresizliğimiz’de” anlatır. Çankaya’dan Ulus’a uzanan uzun yürüyüşlerle Ankara ile dost olabilirsiniz ancak, çünkü dostluk derinleşmektir. İşte bu nedenle Ankara’da başı dönüp kendini sokağa atmayanlar için gri bir şehirdir. 
Solfasol, sokağa çıkmak demektir, Ankara ile derinleşmek demektir, yürüyerek çoğalmak demektir. Bir yaşına basan Solfasol’de spor sayfası editörlüğü yapmaya çalıştım, eksiklikleri ile. Çok şey tecrübe ettim, Solfasol baharı ile. 
İşte tam da bu nedenle ne zaman gidesim gelse, kalanlara bahar gelir de ben kışa giderim diye üzülürüm.
Kübra Ceviz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s