>"lütfen biraz bekler misiniz?"

Posted: November 20, 2008 in Uncategorized

>arkamı döndüm;
Ankara (Gaziosmanpaşa ve Esat) manzaramda; bir ışık kümesi modernleşmeye çalışan gecekonduların üzerinde parlıyor Kasım ayına, kapıda bekleyen kışa inat. anlamadığım cümleler havada uçuşurken ben anladığım kente göz atıyorum sıklıkla..Anlaşabilmek ve anlatabilmek ne kıymetliymiş meğerse..Sonra bir iki kelam edecek oluyorum “bizim oraların jargonundan”;
“Hani Foucult’un kapatılma kuramı var ya hocam..”
bir an susuyorum japon edasıyla ve sonra uzun bir sessizlik..
Foucoult kim ki? Abi o da mı Tokyo’lu?
Harakiri yapmaktan bahsetti bir arkadaşım, her sabah karnımı deşip içine sıkıntılarımı tepiyorum ve tüm “sosyalliğimi” intihar ettirip zamana kurban ediyorum. Başka bir sabaha yeniden doğma umuduyla.. bir ay olmadı iki ay sonra..

“ettooooooo”….”şimdiii”
arkana baktığında şimdi; kalabalıklar ve karanlıklar, içinden göz kırpan ışıklar, anılar ve yıkıntılar.. ve yabancılar..
saat erken ama Kasım ayı, saatleri geri aldık (yoksa ileri mi?), şimdi kent ışıklarla aydınlatmalı ve gecekondular kömür kokusuna mahkum, sokakta üşüyen çocuk ellerin hüznünde Ankara..

japonca saçmalığım bir Kafka edasıyla devam etmekte, görmemezlikten gelinen bir böceğim belki de.. Söyleyecek sözlerim var anadilimde ..susuyorum..

“şo şo amachi kudasai..”

Comments
  1. fersiz says:

    >Bunları anlayabildiğimi söylüyorum neden böyle hissettiğini de.Asıl ilginç olan bu yazıyı yazdığın akşamdan sonra buluşmuştuk bugün bri yazı yazdım dedin aynı saatlerde ben de gün diye bir yazı yazmıştım bloguma..akşam ikimizi de düşündürmüştü anlaşılan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s